یانەکانی فێرخوازان | The American University of Iraq Sulaimani

یانەکانی فێرخوازان

زانکۆی ئەمریکی لەسلێمانی بڕوای وایە چالاکیەکانی فێرخواز لەدەرەوەی پۆل زۆر گرنگە بۆ پەروەردە کردنی مرۆڤ و دەستەبەرکردنی شارەزاییەکی تەواو لەزانکۆدا .

بەشداریکردن لەیانە فێرخوازییەکاندا دەرفەت بۆ فێرخواز دەڕەخسێنێت مرۆڤێکی چالاک و كاريگەری لێدەرچێت لەناو زانکۆداو بنەما گرنگەکانی  وەکو : کاری دەستەجەمعی ، وەرزش ، پەیوەندیی کۆمەڵایەتی و … هتد ، بەرز بنرخێنێت .

بۆ بەدەستهێنانی زانیاریی زیاتر لەمبارەیەوە  تکایە پەیوەندی بکە بەڕێکخەری کاروباری خزمەتگوزاریی فێرخوازان (Mina Bassam Attar) لەڕێی ئەم  ئیمەیڵەوە : mina.bassam@auis.edu.krd

یانەکانی فێرخوازان لەزانکۆی ئەمریکی لەسلێمانی :

یانەی ئەندازیاری

ئامانجی ئەم یانەیە  ئەوەیە زانیاری لەبواری ئەندازیاری پەرە پێ بدات لەزانکۆدا ، وۆرکشۆپی تایبەت بەبواری ئەندازیاری و گەشتی زانستی و سازدانی  پێشبڕکێ ئەنجام بدات .

سەرۆک : Mohammed Badeea
جێگری سەرۆک : Zanwer Hasan
لێپرسراوی گەنجینە : Mustafa Abbas
سکرتێر : Lanya Ahmed
راوێژکار : Raguez Taha, raguez.taha@auis.edu.krd  


یانەی کلتورو شوێنەوارناسی ARCH

ARCH یانەیەکی فێرخوازییە ، ئامانجی ئەوەیە شوێن و ناوچەی کلتوری بدۆزێتەوەو ریکۆردیان بکات ، بیانکات بە دۆکیومێنت ، وێنەیان بگرێت و زانیاری لەبارەیانەوە  کۆبکاتەوەو لە ڕێگەی پەیجەکەیەوە لەفەیسبوک بڵاویان بکاتەوە .

راوێژکار :           Dr. Tobin Hartnell, tobin.hartnell@auis.edu.krd

 


AUIS Voice

The Voice رۆژنامەیەکی فێرخوازییە ، فێرخوازانی زانکۆی ئەمریکی لەسلێمانی دەریدەچوێنن ، بەتەواوی سەربەخۆیە ، پەیوەندیی بەهیچ حیزب و لایەنێکی سیاسی یان دینیەوە نیە .

سەرۆکی دەستەی نوسین :   Arsh Latif Omar, arsh.latif@auis.edu.krd

راوێژکار :           Dr. Tobin Hartnell, tobin.hartnell@auis.edu.krd

 


ژوری خوێندنەوە

 

(ژوری خوێندنەوە) ناوی یانەیەکی فێرخوازییە ، ئامانجی ئەم یانەیە ئەوەیە پەرە بەئاستی رۆشنبیریی فێرخوازان بدات و ئارەزوی خوێندنەوەی کتێبیان لەلا زیاد بکات .

سازدانی وۆرکشۆپ و گفتوگۆی ئازاد لەبارەی کتێبەوە ، یەکێکە لەئەرکەکانی سەرشانی ئەم یانەیە .

بێگومان کتێب ئەو توانایەی هەیە وامان لێبکات کە بیرێکی گەورەتر لەخۆمان و لەجیهان بکەینەوە .

 
 

سەرۆک :  Armanos Ahmed, armanos.ahmed@auis.edu.krd


یانەی شەتڕەنج

ئامانج لەدروستکردنی یانەی شەتڕەنج ئەوەیە کە : یاریزانانی شەتڕەنج  لەحەرەمی زانکۆدا بگەیەنیت بەیەک و کۆیان بکاتەوە .

یانەی شەترەنج لەزانکۆی ئەمریکی لەسلێمانی ، کاردەکات بۆ پەرە پێدانی  توانای فێرخوازە  شەترەنجزانەکانی زانکۆو سازدانی  پێشبڕکێ لەنێوانیانداو خزمەتکردنیان بەشێوەی گونجاو .

سەرۆک :  Brust Awat, brusk.awat@auis.edu.krd

راوێژکار : Mazen Bou Khuzam, mazen.boukhuzam@auis.edu.krd


یانەی زمانەوانی چۆمسکی

ئامانجی ئەم یانەیە ئەوەیە کە : فێرخواز هانبدات بۆ فێربونی زمانی جیاواز ، لەڕێی سازدانی چالاکیی بەسودو سەرنجڕاکێشەوە دەرفەتی فێربونی زمانی جیاجیای بۆ بڕەخسێنێت کە دەبێتە دەروازەیەکی باش بۆی بۆ ئاگاداربون لەکلتورە جیاوازەکان .

راوێژکاری بەش: Elizabeth Campbell, Elizabeth.campbell@auis.edu.krd


یانەی دیبەیت

یانەی دیبەیت لەزانکۆی ئەمریکی لەسێمانی هاوکار دەبێت بۆ برەودان بەئازادیی رادەڕبڕین و دیبەیتی رۆشنبیرانە لەبارەی باس و خواستە گرنگەکانەوە .

لەم یانەیەدا فێرخوازان بەردەوام خەریکی خۆڕاهێنانن لەسەر گفتوگۆکردن و قسەکردن بەپێی ستایلی پەڕلەمانی ئەمریکی (ستایلێک لەسەر بنەمای رێزگرتن لەکەس یان لایەنی بەرامبەر) .

یانەی دیبەیت هەفتەی جارێک کۆدەبێتەوە .

ئەم یانەیە بەشداریی چەند پێشبڕکێیەکی کردوە لەعێراق و خۆرهەڵاتی ناوەڕاست .

راوێژکاری بەش :           Christine van den Toorn, c.vandentoorn@auis.edu.krd


یانەی گەشەپێدان

یانەیەکە بۆ بایەخدان بەو بابەتانەی کە پەیوەندیان بەگەشەپێدان و پەرەپێدانەوە هەیە لەناو سلێمانیدا .

راوێژکار :           Rachel Laribee, Rachel.laribee@auis.edu.krd

www.developmentnow.org


یانەی دراماو فیلم

یانەی دراماو فیلم لەزانکۆی ئەمریکی لەسلێمانی ، بایەخ بەدراماو فیلم دەدات ، چەندین دراماو فیلمی لە ناوەوەو دەرەوەی  زانکۆ نمایش کردوە .

راوێژکار :           Elizabeth O’Sullivan, Elizabeth.osullivan@auis.edu.krd


یانەی پیاسەکردن

ئامانجی ئەم یانەیە ئەوەیە فێرخوازان هانبدات زیاتر ئاشناببن لەگەڵ سروشت .

هەر فێرخوازێکی زانکۆی ئەمریکی پێیخۆشە شاخە جوانەکانی دەوروبەری سلێمانی ببینێت ، دەتوانێت لەگەڵ ئەم یانەیەدا پەیوەست ببێت و بگات بەئاواتی خۆی .

بۆ زانیاریی زیاتر لەوبارەیەوە سەردانی  پەیجی زانکۆ بکەن .

راوێژکار :           Sean Smith, sean.smith@auis.edu.krd


یانەی بیرکاری

ئامانجی ئەم یانەیە بەهێزکردنی فێرخوازانە لەبواری بیرکاریدا ، دەیەوێت هەوادارانی بیرکاری لەدەوری خۆی کۆبکاتەوەو هانیانبدات  بۆ دۆزینەوەی وەڵام بۆ پرسیارە سەختەکانی بیرکاری، هەروەها ئاشنایان بکات بەدنیای بیرکاری لەجیهاندا .

راوێژکار :          Linda Smail, linda.smail@auis.edu.krd


یانەی خوێندنەوەی فەلسەفی

ئامانجی ئەم یانەیە ئەوەیە فەلسەفە بباتە ناو ژیانی فێرخوازەوە  لەڕێی هاندانی فێرخوازەوە بۆ خوێندنەوەی هەندێک کتێبی  فەلسەفی  کە سەرەنجام دەبێتە هۆی بڵاوکردنەوەی هوشیاریی فەلسەفی و هاندانی فێرخواز بۆ پرسیارکردن .

راوێژکار :           Eric Merkt, eric.merkt@auis.edu.krd


یانەی ئاکشن

ئامانجی ئەم یانەیە بریتییە لەچارەسەرکردنی هەندێک کێشەی کۆمەڵایەتی  لەوانە : بێدادی ، نایەکسانیی کۆمەڵایەتی ، پیسبونی ژینگە ، هەروەها دروستکردنی پەیوەندیەکی تۆکمە  لەنێوان زانکۆی ئەمریکی و دانیشتوانی شار لەڕێگەی ئەنجامدانی توێژینەوەو و ۆرکشۆپ و کورتە فیلم ، بۆ گەیاندنی بیروڕای زانکۆ بەدەرەوە .

سەرۆک :                      Zryan Ibrahim
جێگری سەرۆک :           Kazhan Mohammed
سکرتێر :                      Sonia Abdalla
راوێژکار :           Dr. Choman Hardi, choman.hardi@auis.edu.krd
بۆ پەیوەستبون بەم یانەیەوە  پەیوەندی بەسەرۆکی یانەکەوە بکەن لەڕێی ئەم ئیمەیڵەوە :  zryan.ibrahim@auis.edu.krd